2019 Division Contests

End of March and beginning of April is always time to enjoy the division speech contests. This year, Division B and Division C had their International Speech and Table Topics contests on Saturday March 30, followed by contests of Division A and Division D on Saturday April 6. Big thanks to all contestants for their hard work and congratulations to the winners!

The top two speakers in both contests in each division will compete on the district level at the District Conference on May 4:

Table Topics Speech Contest

Terry Chodosh
Chris Marzoeki
Harlan Mattos
Danilo Orias
Maureen Gary
Julian Downey
Kathleen Helfrich
Dale Rosenfeld

International Speech Contest

Daniela Fournier
Chris Marzoeki
Karen Spangler
Danilo Orias
Emily To
Kyle Cavalier
Charles Woolfork
Wen He

Division A - Saturday April 6, 2019, 1 pm

Table Topics Speech Contest
Terry Chodosh
1st place – Terry Chodosh – Hawaii Kai
Chris Marzoeki
2nd place – Chris Marzoeki – Kihei
Anastasia Tagayuna
3rd place – Anastasia Tagayuna – City and County of Honolulu
International Speech Contest
Daniela Fournier
1st place – Daniela Fournier – No Ka Oi
Chris Marzoeki
2nd place – Chris Marzoeki – Kihei
Leilani Caywood
3rd place – Leilani Caywood – Winners Circle II
Division A Contestants
Anastasia Tagayuna
Anastasia Tagayuna
Terry Chodosh
Terry Chodosh
Malia Bohlin
Malia Bohlin
Chris Marzoeki
Chris Marzoeki
Leilani Caywood
Leilani Caywood
Aiko Hemingway
Aiko Hemingway
Larissa Ho
Larissa Ho
Daniela Fournier
Daniela Fournier
Franz Kraintz
Franz Kraintz
 

Division B - Saturday March 30, 2019, 10 am

Table Topics Speech Contest
Harlan Mattos
1st place – Harlan Mattos – Aloha
Danilo Orias
2nd place – Danilo Orias – Pineapple Country
Ayman Andrews
3rd place – Ayman Andrews – Mililani
International Speech Contest
Karen Spangler
1st place – Karen Spangler – Pineapple Country
Danilo Orias
2nd place – Danilo Orias – Phoenix Rising Kapolei
Harlan Mattos
3rd place – Harlan Mattos – Aloha
Division B Contestants​
Ayman Andrews
Ayman Andrews
Kyle Bischoff
Kyle Bischoff
Holly Holloway
Holly Holloway
Harlan Mattos
Harlan Mattos
Danilo Orias
Danilo Orias
Karen Spangler
Karen Spangler

Division C - Saturday March 30, 2019, 1 pm

Table Topics Speech Contest
Maureen Gary
1st place – Maureen Gary – Waimea
Julian Downey
2nd place – Julian Downey – Transportation
Kyle Cavalier
3rd place – Kyle Cavalier – First Hawaiian Center
International Speech Contest
Emily To
1st place – Emily To – Kona
Kyle Cavalier
2nd place – Kyle Cavalier – First Hawaiian Center
Chris Hampton
3rd place – Chris Hampton – Hilo
Division C Contestants​
Julian Downey
Julian Downey
Maureen Gary
Maureen Gary
Emily To
Emily To
Kyle Cavalier
Kyle Cavalier
Chris Hampton
Chris Hampton
 

Division D - Saturday April 6, 2019, 10 am

Table Topics Speech Contest
Dale Rosenfeld
1st place – Dale Rosenfeld – East Kauai
Kathleen Helfrich
2nd place – Kathleen Helfrich – East West
 
International Speech Contest
Charles Woolfork
1st place – Charles Woolfork – East Kauai
Wen He
2nd place – Wen He – Downtown Business Associates
Deslyn Jaquias
3rd place – Deslyn Jaquias – Kauai
Division D Contestants​
Charles Woolfork
Charles Woolfork
Walter Flood
Walter Flood
Deslyn Jaquias
Deslyn Jaquias
Wen He
Wen He
Harmony Bentosino
Harmony Bentosino
Kathleen Helfrich
Kathleen Helfrich
Dale Rosenfeld
Dale Rosenfeld